DESIGN . SZTUKA . POPKULTURA
Zakładki:
Adres e-mail:
Animacja
Architektura
Blogi
Design
Design shop
Design tips
Fantastyka
Film
Fotografia
Fun
Grafika
Grafika tips
Gry
Ilustracja
Internet
Kobiece strony
Komiks
Książki
Kultura
Lifestyle
Logo
Moda
Moda blogi
Moda shop
Moda szafiarek
Muzyka
Orient
Orient shop
Pop
Reklama
Rękodzieło
Sajko&filo
Sztuka
Typografia
Webdesign
Wnętrza

Blog wraz z treściami będącymi
jego elementami składowymi podlega ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego
i polskiego prawa autorskiego.

Jakiekolwiek korzystanie
z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie
o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej
zgody autora bloga, który z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania
takiej zgody.

Related Posts with Thumbnails

stat4u

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

niedziela, 31 maja 2009
antony_thejohnsons

Antony Hegarty to lider założonej w  1998 r. grupy Antony & The Johnsons, transseksualista o przejmującym, zjawskowym głosie tworzący takież same piosenki. O Antony & The Johnsons zrobiło się głośno od 2005 r., kiedy ukazał się przełomowy dla grupy album pt. "I'Am A Bird Now", który zebrał entuzjastyczne recenzje. Okazało się, że na dzisiejszym rynku muzycznym jest miejsce dla tej oryginalnej, nieprzystającej do obowiązujących trendów muzyki, brzmiącej jak połączenie soulu, gospel z kabaretem lat 20 -tych ubiegłego stulecia.

Moja ulubiona piosenka tego zespołu - "Soft black stars" (do której neistety nie nakręcono teledysku)

Antony z Bjork

Ponieważ było juz o wiosennej kolekcji Atelier Versace 2009, postanowiłam w celach porównawczych opublikować wpis dotyczący kolekcji z poprzedniego sezonu -  wtedy jeszcze mój blog nie istniał, a chyba warto się z nią zapoznać, bo sztuka jest ponadczasowa.

Marisa Tomei na rozdaniu Oskarów 2009

Christina Ricci na gali Whitney Museum of American Art’s 2008

Anne Hathaway na festiwalu w Wencecji w 2008 r.


Charlize Theron na 65-tym Filmowym Festiwalu w Wenecji i Britney Spears na MTV Music Awards, w tej samej sukience ale w wersji krótkiej.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce, odbywa się w Łodzi (od 28 maja do 5 czerwca) Fashion Week Poland. Impreza wzorowana jest na paryskich, mediolańskich czy nowojorskich tygodniach mody.

plakat fashion week

W ramach Polskiego Tygodnia Mody odbędą się cztery konkursy, pokazane zostaną kolekcje młodych polskich designerów oraz sławnych projektantów, takich jak Roberto Cavalli, Agatha Ruiz de la Prada, Gaspard Yurkiewich i Emyric Francis. Łącznie w pokazach i konkursach zaprezentuje się ponad 100 projektantów.

Tydzień rozpoczął się od Fashion Designer Awards - prestiżowego konkursu dla młodych polskich projektantów, którego tematem był "Haute couture – portret współczesnej kobiety, jej pragnienia, emocje i fascynacje".

logo fashion designer

Zwyciężyła w nim suknia zaprojektowana przez Sabrinę Pilewicz, którą jak sama mówi, zainspirował  Lichtenstein (jego obraz "The Kiss" wykonała w formie emblematu, haftu 3D).

Zwycięska kreacja:

pilewicz

Kilka pozostałych projektów konkursowych:

fashion designer award

Co sądzicie o zwycięskiem projekcie?

Georges Chakra, który przewodniczył Jury tegorocznej edycji konkursu Fashion Designer Awards (45-dniowy staż w jego pracowni w Bejrucie był jedną z głównych nagród), obejrzane kreacje podsumował: - To, co widziałem, jest dobre na początek, ale w modzie trzeba iść do przodu.

Wielką Galę Finałową konkursu Fashion Designer Awards 2009 uświetnił pokaz specjalny najnowszej kolekcji Chakry -  światowej sławy projektanta, który już od 8 lat prezentuje swoje projekty podczas Tygodnia Haute Couture w Paryżu (jego kreacje zostały wybrane do produkcji filmu „Diabeł ubiera się u Prady”).

chakra

Kolejnym konkursem, który sie odbył w ramach Tygodnia był 17 Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru Złota Nitka 2009. O tym, jak ważny jest to konkurs dla polskiego rynku mody świadczy fakt, że laureatami wcześniejszych edycji Złotej Nitki są m.in. Maciej Zień, duet Marcin Paprocki & Mariusz Brzozowski, Młodzi projektanci przygotowali prace w jednej z dwóch kategorii - premiere vision lub pret-a-porter.

Laureatkami konkursy został duet projektantek Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel, zdobywając dwie nagrody: Nagrodę Jury Kreatorów oraz Jury Medialnego w kategorii Pret a porter, za kolekcję "Phantas magoria" inspirowaną twórczością Grzegorza Ciechowskiego.

Warto zauważyć, że święcąca również triumfy dwa miesiące wcześniej na Cracow Fashion Awards, kolekcja jest dostępna w internetowej Pakamerze Artystycznej.

phantas magoria

Nagrodę Jury Kreatorów w kategorii Premiere Vision zdobyła Magdalena Śmielak za kolekcję Destrukcja.

destrukcja

Nagrodę Jury Medialnego w kategorii Premiere Vision zdobyła Magadalena Dąbrowska za kolekcję Mechanika Piękna.

Podczas imprezy specjalną Złotą Nitką nagrodzono słynącą z ekstrawagancji hiszpańską projektantkę Agathę Ruiz De La Prada.

prada

Następna imprezą była Aleja Projektantów gdzie można było obejrzeć premierowy pokaz kolekcji Agaty Wojtkiewicz "Aqua"(gościem specjalnym była Halina Mlynkova) a dzisiaj swoją nową kolekcję dla kobiet  "What will be will be" pokaże Michał Szulc.

Sporą dzisiejszą atrakcją może być również otwarcie pierwszego w Łodzi concept store'u, gdzie na otwarciu można się spodziewać np. przeniesionego w trzeci wymiar obrazu Maneta "Śniadanie na trawie".

Przy okazji wpisu o modzie w Cannes, dało się zauważyc, że najpiękniejsze suknie to projekty z linii Atelier Versace. Poniżej więcej fotek z tej ulubionej przez gwiazdy kolekcji. Ciekawi mnie, kto jeszcze w najaliższej przyszłości pojawi się w którejs z tych kreacji na czerwonym dywanie... Moje ulubione to pierwsza plisowana biała i błękitno-niebieska.

Eva Longoria na festiwalu w Cannes 2009.

longoria versace

Jessica Biel na gali Costume Institute 2009.

biel versace

Donatella Versace na przyjeciu Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu i Eva Herzigova na festiwalu w Cannes 2009.

versace donatella

Heidi Klum na sesji zdjęciowej do niemieckiego Vogua i Emma Roberts na Met Gala 2009.

versace

 

 

sobota, 30 maja 2009

Było już o modzie w Cannes więc teraz wypadałoby napisać coś o meritum tego święta filmowego czyli o filmach właśnie. W tym roku festiwal canneński określony został starciem tytanów.

cannes 2009

Rozpoczął sie nietypowo, bo od projekcji animacji studia Pixar/Disney pt. "Odlot" ("Up"). To pierwszy w historii film animowany i w dodatku trójwymiarowy, który zainaugurował ten najważniejszych na świecie festiwal filmowy. Reżyserem "Odlotu" jest Pete Docter, autor "Potworów i spółki" i współautor największych przebojów studia Pixar. W Polsce będziemy mogli go oglądać od 16 października.

Ważniejsze filmy konkursowe to:

"Biała wstążka" (Michael Haneke) - Złotą Palmę 62-go festiwalu filmowego w Cannes otrzymał 67-letni Haneke (twórca takich obrazów jak "Pianistka" i "Funny games"), który opowiada w tym filmie o korzeniach niemieckiego faszyzmu. To historia o tym, jak w pozornie spokojnej niemieckiej wsi na rok przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej dochodzi do scen codziennej okrutnej przemocy.

"Looking for Eric" (Ken Loach) - komediodramat, który podbił canneńską publiczność i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Opowiada on historię znużonego życiem listonosza Erica, który bierze się w garść dzięki poradom, które - tylko w jego wyobraźni -  daje mu jego idol, Eric Cantona. Film dostał nagrodę jury ekumenicznego.

"Antychryst" ( Lars von Trier) - "Przerost seksu nad treścią", "przesycony okrucieństwem bełkot", "dzieło chorego umysłu!"- to tylko niektóre nagłówki dotyczące tego obrazu. Flim został wygwizdany i wyśmiany. Okrzyknięto go największym skandalem canneńskiej imprezy od czasu "Nieodwracalnego" Gaspara Noe. Sam von Trier na konferencji prasowej dotyczącej filmu stwierdził, że zrobił go nie z myślą o publiczności, a wyłącznie dla siebie (kręcenie tego horroru było dla niego terapią po kilkuletniej głębokiej depresji psychicznej) więc nie będzie się tlumaczył ani opowiadał o filmie zgromadzoanym dziennikarzom.  „Antychryst” opowiada historię znanego psychiatry i jego młodej żony, którzy wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i ukoić ból po nagłej stracie swojego dziecka. Niespodziewanie muszą tam stawić czoła piekielnej sile. Charlotte Gainsbourg otrzymała za rolę w tym filmie nagrodę dla najlepszej aktorki (zlośliwi twierdzą,że za odwagę zagrania w tym filmmie). Film dostał również antynagrodę jury ekumenicznego, przyznaną po raz pierwszy od 62 lat. Do tej pory żaden z filmów von Triera mi sie nie spodobał, podejrzewam że z tym będzie to samo, ale bardzo chcę go obejrzeć :)

antychryst von trier

"Przerwane objęcia" (Pedro Almodovar) - to hołd złożonym melodramatowi, "czarnemu filmowi", dziełom włoskiego neorealizmu. Podobno najbardziej osobisty film  Almodovara. Główny bohater filmu jest reżyserem, który po zmianie nazwiska i zawodu, na skutek utraty wzroku zaczyna pisać scenariusze.  Filmowiec stracił głowę, a także - wzrok, dla pięknej Leny, którą zagrała  jedna z ulubionych aktorek reżysera, Penelope Cruz.

"Bękarty wojny" (Quentin Tarantino)- remake włoskiego thrillera z lat 70-tych, którego bohaterami są członkowie oddziału amerykańskich Żydów podczas II wojny, wykonujący wyroki na nazistach. Christopha Waltz w tym filmie dostał nagrodę za najlepszą rolę męską. Warto wspomnieć, że film Tarantino wywołał w Cannes istne zbiorowe szaleństwo: nieprzebrane tłumy krytyków oblegały pokazy dla prasy a dziennikarze prawie bili się, aby wejść na projekcję.

tarantino's bastards

"Bright Star" (Jane Campion) - jak twierdzą krytycy dość mdła opowieść o wiktoriańskiej miłości angielskiego poety romantycznego Johna Keatsa do Fanny Brawne.

"Taking Woodstock" (Ang Lee) - to utrzymana w stylistyce dokumentu opowieść o narodzinach legendarnego festiwalu, oparta na wspomnieniach Elliota Tibera, który w 1969 roku, próbując uratować podupadły motel rodziców, zdecydował się pomóc pomysłodawcom rockowego koncertu, mającym problemy z uzyskaniem pozwolenia na zorganizowanie imprezy masowej. Wówczas nikt się jeszcze nie spodziewał, że Woodstock przyciągnie najwybitniejszych wykonawców swoich czasów i aż 500-tysięczną publiczność. Odczucia po premierze były jednak mieszane, podobnie jak opinie prasy branżowej. W Stanach Zjednoczonych, film trafi do kin w połowie sierpnia. Polski dystrybutor niestety nie jest jeszcze znany, a szkoda...

"Thirst" (Park Chan-Wook) - w tym filmie kluczową rolę odgrywa wampiryzm, aczkolwiek trudno go nazwać horrorem. Film reżysera, nominowanego do Złotej Palmy pięć lat temu "Oldboya", zapisuje sobie jako trzeci do obejrzenia (po "Antychryście" i  "Taking Woodstock"

"Face" (Tsai Ming-Lianga) - film zrealizowany na zamówienie paryskiego Luwru, jest hołdem reżysera złożonym francuskiej Nowej Fali.

„Spring fever” (Lou Ye) - to chiński film o homoseksualnej miłośći, pożądaniu, samobójstwie i próbie morderstwa.  Reżyser swój film musiał realizować w tajemnicy, bo trzy lata temu jego „Letni pałac” (który również walczył o Złotą Palmę w Cannes) - film o parze kochanków, i ich skomplikowanym związku na tle walki o demokrację w Chinach,  nie został przed premierą pokazany chińskim władzom (umieszczono w nim sceny demonstracji na placu Tiananmen), w związku z czym Lou Ye otrzymał zakaz wykonywania zawodu na 5 lat.

Pozostałe filmy, które walczyły o główną nagrodę:
"À l'origine" ("In the beginning") reż. Xavier Giannoli
"Enter the void" reż. Gaspar Noé
"Fish tank" reż. Andrea Arnold
"Kinatay" reż. Brillante Mendoza
"Les herbes folles" ("Wild grass"- "Szalone chwasty") reż. Alain Resnais
"Map of the sounds of Tokyo" reż. Isabel Coixet
"The time that remains" reż. Elia Suleiman
"Un prophète" ("A prophet") reż. Jacques Audiard
"Vengeance" reż. Johnnie To
"Vincere" reż. Marco Bellocchio

Niejaką niespodzianką jest natomiast brak wśród wymienionych najnowszego dzieła Jima Jarmuscha "The Limits of Control", które było typowane jako tzw. pewniak.

Poza konkursem znalazły się natomiast "Agora" Alejandro Amenabara i "Imaginarium of Doctor Parnassus" w reżyserii Terry'ego Gilliama z ostatnią rolą Heatha Ledgera.

Natomiast pokazywane w sekcji Director’s Fortnight  „Tetro” F. F. Coppoli nazwano telenowelą. Wszyscy są zgodni, że obraz jest pięknie sfotografowany i wizualnie przemyślany, wątpliwości budzi fabuła. Sam Coppola zwierzył się dziennikarzom, że w opowiadanej w „Tetro” historii zapisał własne losy: to opowieść o włoskiej rodzinie artystów na emigracji w Argentynie.

Na zamknięcie festiwalu pokazano biograficzny obraz "Coco Chanel & Igor Stravinsky" autorstwa Jana Kounena.

Generalnie na tym festiwalu dużo, się działo. Poza tym, że pokazono mnóstwo świetnych filmów, również okradziono z biżuterii Monicę Bellucci, Penelope Cruze dostała niestrawności, Sean Penn odwołał rozwód a Natalie Portman zaprzeczyła ich romansowi, również Brad Pitt i Angelina Jolie odwołali plotki o kryzysie w związku, mimo że tajemnicza modelka z Sudanu groziła, że zrobi Bradowi karczemną awanturę na czerwonych schodach i zmusi go, by publicznie przyznał, że jest ojcem jej dziecka... :))

Tagi: film
23:22, i-ra , film
Link Dodaj komentarz »

...do książek nie muszą byc proste i nudne. Mnogość niezwykłych rozwiązań, które pojawiły się ostatnio świadczy o tym, że w tym przedmiocie tkwi ogromny potencjał.

 

zakladki do ksiazek

Aboslut to marka która odniosła sukces dzięki butelce projektu G. Bomana wprowadzenej na rynek światowy w 1979. Andy Warhol na propozycje współpracy z tą marką powiedział „Kocham to opakowanie, uwielbiam je czuć, chcę coś zrobić...”


Ale sukces Absoluta nie byłby tak spektalularny gdyby nie kreatywne kampanie reklamowe, które rozpoczęłay sie w roku 1981. Do dziś w ramach serii kampanii (m.in Absolut Generations, Absolut Fashion, Absolut Cities i Absolut Art) ukazało się ponad 500 reklam, które stały się właściwie częścią popkultury: napisono o nich ksiązki, powstają poświecone im witryny internetowe, są celem łowów kolekcjonerów...

 

Absolut Art

absolut art

Absolut Fashion

Absolut Fashion

Absolut Cities

Absolut Cities

Absolut Generations

Absolut Generations

czwartek, 28 maja 2009

Połączenie zieleni i niebieskiego na białym tle może nie jest szczególnie wyrafinowane ale mnie niezmiennie urzeka. Przywodzi na myśl świeżość, wiosnę no i Grecję.

 

 

 

 

niedziela, 24 maja 2009
Od jakiegoś czasu zastanawiam się i mimo ogromnej machiny promocyjnej filmu, która zdaje sie odpowiadać na wszelkie pytania z nim związane, nie moge dojść do odpowiedzi na nurtującą mnie kwestię: dlaczego twórcy "Wojny polsko-ruskiej" zdecydowali się promocję filmu oprzeć na podczepianiu się pod "Trainspotting"? Bo był cool i taki bardzo breakthrough? a autorzy "Wojny" też by tak chcieli? ...no tak, ale to nie tłumaczy przecież niczego (pomyślałam naiwnie) ...to chyba niemożliwe, żeby aż tak słabo wierzyli w samoistne istnienie swojego dzieła ...musi być jakieś inne, mądrzejsze wytłumaczenie tego faktu, które jest logiczne, w pełni uzasadnione i ma głeboki sens, bo przecież tęgie, intelektulne głowy, które to wymyśliły, musiały mieć jakiś zamysł. Musiały i miały, prawda? (pomyślałam jeszcze naiwniej)
 
Dla mnie porównanie Rentona i Silnego to najgorsze co można było zrobić obydwu filmom. Dla mnie ten sposób promowania "Wojny... to dyskwalifikacja. To dla mnie, ale ja się nie znam...
 
Tagi: film
16:28, i-ra , film
Link Dodaj komentarz »

* * *

jeśli to nic dla ciebie nie znaczy
to mnie nie dotykaj

jeśli dajesz mi pluszowego jeża albo mówisz
chciałabym posłuchać twoich wierszy
od razu się w tobie zakocham
ale mi nie ufaj

jeśli nie byłaś ze mną na wódce
nic o mnie nie wiesz
jeśli nie jechałaś ze mną w nocy na korytarzu
w pociągu na trasie Bydgoszcz-Gdynia
w takim tłoku że trudno sięgnąć po butelkę
którą się ma we własnej kieszeni
i nie widziałaś mojej rozpaczy gdy po dwudziestu minutach walki
z rurkami od namiotu wydawało mi się że zrobiłem jej
kilka centymetrów miejsca do spania
ale było to tylko złudzenie

i jeśli nie spałaś ze mną
w jednym pokoju i nie słyszałaś mojego kaszlu
tłumionego w płucach żeby jej nie obudzić
nie wiesz że potrafię być romantyczny
chociaż przychodzi mi to z dużym trudem

słucham "Zmokniętych psów"
z muzyką Toma Waits'a w wykonaniu Mariusza Lubomskiego
i czuję się jak na Dworcu Centralnym
gdy pierwszy raz ojciec wyrzucił mnie z domu

podobno pierwszy raz jest zawsze najlepszy

jeśli moja złość jest większa niż twoja dobroć
nawet się do mnie nie zbliżaj
kiedyś na zawsze zaufałem jednej kobiecie
i to wystarczyło żeby psychiatra wojskowy
uznał mnie za swoje najciekawsze odkrycie

"lecz póki nosy lśnią
nie ufaj człeku psom zmokniętym
bo choć skulone są
rozszarpać mogą dłoń na strzępy"

jeśli to nic dla ciebie nie znaczy
spróbuj mnie dotknąć

* * *


Piotr Macierzyński jest ironiczny, szczery, egocentryczny, błyskotliwy, cyniczny, liryczny, dowcipny, gorzki, dosadny, wrażliwy, prześmiewczy, obrazoburczy, wulgarny i czuły. Do mnie trafia.


 piotr macierzynski

 

Pokolenie X ma swojego poetę, więc pozwolę mu mówic, bo ja tak nie potrafię:

oficjalna strona Macierzyńskiego: www.piotrmacierzynski.republika.pl

spotkanie literackie w gdyńskim klubie Ucho: www.slowowuchu.pl/pm.html


tomiki poezji:

„Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu"

"Tfu, tfu"

"Odrzuty"

 macierzynski tomiki

 

* * *

Piotr Macierzyński

dziewięć sekund na sześćdziesiąt metrów
cztery dobre wiersze w życiu i zarozumialstwo
myśli że Bóg się z takimi będzie cackał

może jeszcze kogoś nabierze na tę swoją wrażliwość
tę jedną dziewczynę która w nim widzi Humphreya Bogarta
cztery dioptrie wyobraźni ją trochę tłumaczą

ale ja mu to mówię to się skończy i to już niedługo
i nie będzie potrzeba bomby atomowej i powrotu lodowca
wystarczą karciane długi i wódka

i nie uratuje go Bóg bo jeśli jest to nie jest taki głupi
jak ta dziewczyna która się w nim kocha
żeby lokować w niepewny interes

i niech nie myśli że się powoła
na lata pracy zmarnowany talent i przegrane życie
i że mu się za to coś należy

i wcale mu nie wierzę w te opowieści że wszystko mogło być inaczej
bo jeśli się biega sześćdziesiąt metrów w dziewięć sekund
to nie ucieknie się swojemu przeznaczeniu

* * *

urodziłem się na 52˚ szerokości geograficznej północnej
i 20˚ długości geograficznej wschodniej

wylosowałem Polskę....
...w pokerze po takim rozdaniu mówi się pas


* * *

podobno 20% Polaków
nie rozumie tego co czyta

chuj z nimi

* * *

 

 
1 , 2 , 3 , 4