DESIGN . SZTUKA . POPKULTURA
Zakładki:
Adres e-mail:
Animacja
Architektura
Blogi
Design
Design shop
Design tips
Fantastyka
Film
Fotografia
Fun
Grafika
Grafika tips
Gry
Ilustracja
Internet
Kobiece strony
Komiks
Książki
Kultura
Lifestyle
Logo
Moda
Moda blogi
Moda shop
Moda szafiarek
Muzyka
Orient
Orient shop
Pop
Reklama
Rękodzieło
Sajko&filo
Sztuka
Typografia
Webdesign
Wnętrza

Blog wraz z treściami będącymi
jego elementami składowymi podlega ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego
i polskiego prawa autorskiego.

Jakiekolwiek korzystanie
z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie
o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej
zgody autora bloga, który z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania
takiej zgody.

Related Posts with Thumbnails

stat4u

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

poniedziałek, 31 maja 2010

Świat mody mimo, że pusty i często kiczowaty przyciąga wielu jakąś magnetyczną siłą. Blichtr, wieczna młodość, nierealne piękno sprawiają, że lgną do niego nie tylko ludzie spragnieni pieniędzy i sławy ale też ci, którzy wcale o to zabiegać nie muszą, bo już to po prostu mają. Cztery młode dziewczyny, które łączą dwie rzeczy: znane (a nawet bardzo znane) nazwiska i romans z modelingiem, pojawiły sie ostatnio na łamach magazynów modowych na całym świecie. Warto się temu zjawisku przyjrzeć.

 

Na pierwszy ogień wrzucam zaledwie 17-letnią, ale najsławniejszą z nich w tej chwili - Georgię May Jagger, córkę wokalisty The Rolling Stones i modelki Jerry Hall. W 2009 r. Georgia została wybrana modelką roku przez jury British Fashion Awards. Jej kariera rozwija się bardzo szybko i ostatnio dzięki porównaniom - dla niektórych kontrowersyjnym - do Brigitte Bardot, o młodej latorośli Jaggera jest bardzo głośno. Modelka z charakterystyczną szparą między zębami występuje m.in. w reklamie Versace, jest twarzą dżinsowej marki Hudson oraz młodzieżowych kosmetyków Rimmel.

 

Poniżej Georgia w ubiegłorocznej sesji zdjęciowej autorstwa Tima Walkera. Edytorial ukazał się w Vogue Italia.

 

georgia jagger

 

 

Kariera prawnuczki słynnego Ernesta Hemingwaya również nabiera ostatnio tempa. Dree Hemingway pojawiła się w tegorocznym majowym numerze magazynu Numero. Modelka stanęła przed obiektywem Solve Sundsbo. Zdjęcia pokazują Dree spowitą kolorowym dymem, co sprawia, że cała sesja ma magiczny, niezwykle sugestywny klimat. Dree jest córką Mariel Hemingway, pierwsze kroki w świecie mody zaczęla stawiać dopiero w zeszlym roku, ale już pracowała dla najlepszych marek: Givenchy, Calvina Kleina czy Chanel.

 

dree hemingway

 

 

A tu już kwietniowa sesja dla magazynu Dazed & Confused pt. Life of Riley. Fotografem był tu Matt Irwin a modelką niejeka Riley Keogh, córka Lisy Marie, wnuczka Priscilli i samego Elvisa Presleya. Riley zaczeła pracę w modelingu w wieku 14 lat, od chodzenia po wybiegu na pokazach Dolce & Gabbana, próbuje też swoich sił w aktorstwie.

 

riley keogh

 

 

Lydia Hearst jest prawnuczką amerykańskiego magnata prasowego Williama Randopha Hearsta, który w szczytowym okresie swej potęgi (w 1920 roku) posiadał 20 dzienników, 13 magazynów, dwie wytwórnie filmowe oraz 8 rozgłośni radiowych. Sama Lydia równiez próbuje swych sił w pisaniu do gazet, poza tym gra w filmach i zajmuje się modelingiem, w którym odnosi sukcesy: w 2007 r. zdobyła tytuł modelki roku na gali Michael Awards, a w  2008 r. okrzyknieto ją tytułem Best International Supermodel.


Na poniższej sesji fotograf Elias Wessel uwiecznił Lydię w bajkowo-kosmicznej scenerii.

 

lydia hearst

dlugosc, grubosc, wielkosc, masa miesniowa -

Michel Gondry urodził się i dorastał w Wersalu. Jego dziadek, wynalazł jeden z pierwszych syntezatorów klawiszowych, a ojciec był właścicielem sklepu z gitarami. Mały Michel od wczesnych lat miał więc styczność ze sztuką - świetnie rysował a jako dziecko chciał zostać malarzem albo wynalazcą. Gdy miał 12 lat, nakręcił jednominutową kreskówkę. Na początku lat 80-ych Gondry dostał się do szkoły artystycznej w Paryżu, gdzie przez kilka lat szkolił swoje umiejętności oraz poznał przyjaciół, z którymi założył pop-rockowy zespół Oui-Oui, dla którego nakręcił swoje pierwsze teledyski. W tych  krótkometrażowych dziełkach przedstawiał magiczny, tajemniczy świat własnej wyobraźni. Jeden z klipów trafił na antenę MTV, gdzie ujrzała go słynna Björk. Była pod takim wrazęniem umiejętności młodego Francuza, że zaoferowała mu posadę reżysera teledysku do utworu "Human Behaviour". Od tego czasu Gondry został zalany ofertami pracy dla wielu muzyków. Zainteresowały się nim tez wielkie korporacje, jak Gap, Smirnoff, Air France, Nike, Coca-Cola, Adidas, Polaroid i Levi, z którymi to współpraca przyniosła reżyserowi mnóstwo nagród dla twórców reklam. Pod koniec lat 90-ych Michel (tak samo jak jego koledzy po fachu: Spike Jonze, David Fincher czy Mark Romanek) zainteresował się filmem. Wtedy to nakręcił "Wojnę plemników" i "Zakochanego bez pamięci", który zyskał uznanie w oczach krytyków, a Akademia Filmowa uhonorowała go Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny.


gondry

 

 

Gondry jest jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych reżyserów. To twórca o bogatej wyobraźni i eksperymentator, który łamie schematy i przekracza granice. Teledyski i filmy jego autorstwa, przedstawiają zwykle równoległy do rzeczywistości, fantastyczny świat rodem ze snów i bajek. Gondry jest również pionierem nowych technik i sposobów opowiadania historii. Wnosi powiew świeżości do filmów, reklam i teledysków, które tworzy. Przy kręceniu filmów nie używa standardowych słów rozpoczynających i zamykających ujęcie ("akcja", "stop"), przez co aktorzy nie wiedzą dokładnie kiedy ich gra jest filmowana. Artysta  uchodzi za osobowość niekonwencjonalną, nic dziwnego, że do jego przyjaciół należy Charlie Kaufman, Spike Jonze i Björk. Michel zagrał na perkusji w utworze Kanye Westa „Diamonds from Sierra Leone”. Jest wielkim fanem Myi, a jednym z jego ulubionych filmów jest „Powrót do przyszłości”.

 

Dla swojej macierzystej grupy Oui-Oui, Gondry nakręcił w sumie 6 teledysków. Ten do piosenki "La Ville" z 1992 r. jest jego hołdem dla pop-artu. Teledysk nakręcony w żywych kolorach, które miały odzwierciedlać żywiołowy klimat piosenki, zainspirowany został clipem zespołu Dee-Lite do nagrania pt. "Groove is in the heart."

 

 

 

Teledysk "Come into my world" Kylie Minogue, na którym piosenkarka przechadza się po paryskich przedmieściach dzielnicy Boulogne-Billoncourt jest niezwykły ze względu na zastosowaną technikę. Z każdym okrążeniem zrobionym przez Kylie, dołaczą do niej jej nowa postac - to samo dzieje się z elementami tła, które zostają powielone. Pozytywne i kolorowe wideo pokazuje jaki dynamiczny i interesujacy jest świat. W pomyśle na film widać inspiracje clipami Zbigniewa Rybczyńskiego.

 

 

 

Teledysk do instrumentalnego utworu "Star guitar" The Chemical Brothers z pozoru wygląda na nudne, długie ujęcie widoku z okna pędzącego pociągu, jednak gdy przyjrzeć się uważniej można zauważyć, że mijane budynki i obiekty pojawiają sie dokładnie w momencie występowania w utworze konkretnych bitów i efektów dźwiękowych.

 

 

 

Gondry podobny efekt zastosował w teledysku "Around the world" Daft Punk, gdzie każdy element muzyki reprezentowany jest przez innych tancerzy. Reżyser skupił się tutaj na strukturze utworu, którą określił jako genialną i prostą. Ponieważ w piosence wykorzystano tylko pięć instrumentów, postanowił on zwizualizowac kompozycję tańcem pięciu rodzajów tancerzy: androidy imitują śpiewajace roboty, sportowcy gitarę basową, pływaczki - keybord, kościotrupy - gitary, a mumie - perkusję. Ten teledysk wielokrotnie zajmował najwyższe pozycje w rozmaitych rankingach wszechczasów.

 

 

 

Surrealistyczny teledysk do utowru "Bachelorette" Björk opowiada historię, w której Bjork znajduje w ogrodzie książkę zatytułowaną "My story". Jej strony zaczynają się same zapisywać bieżącymi wydarzeniami z życia bohaterki. Teledysk jest trzecią częścią, czterch związanych ze sobą piosenek (Human Behaviour, Isobel, Alarm Call). Forma clipu przypomina stare nieme filmy a treść koncentruje sie - jak wszystkie teledyski Gondry'ego dla Björk - na naturze, świecie i ich związkach z ludzkością.

 

 

 

Kolejny surrealistyczno-industrailny teledysk nakręcony dla Björk do piosenki "Army of me" (1993 r.) był innowacyjny ze względu na zastosowaną nową technikę filmowania "bullet-time" rozsławioną póżniej przez "Matrixa"

 

 

 

"Deadweight" Becka to piosenka, która została nagrana specjalnie na ścieżkę dźwiękową filmu "Life less ordinary". Gondry przedstawił Becka w świecie, gdzie wszystko jest odwrócone: idący ulicą cień - rzuca cień z człowieka, wokalista pracuje za biurkiem ustawionym na plaży, a próbuje opalać się na leżaku w biurze itp.

 

 

 

W psychodelicznym teledysku The Rolling Stones, do napisanej przez Boba Dylana, piosenki o Edie Sedgwick pt. "Like a rolling stone" wystąpiła Patricia Arquette. Wideoclip byl wielokrotnie nagradzany, zastosowano w nim kilka innowacyjnych technik filmowania. Występ Stonesów, który widzimy w teledysku początkowo miał ograniczyć się do odegrania piosenki z clipu, jednak w rzeczywistości przerodził sie w improwizowany koncert, który potrwał do rana. Impreza, którą widzimy w filmiku była również prawdziwa - chociaż zorganizowana na potrzeby teledysku, natychmiast przerodziła się w prawdziwe party. Gondry'emu właśnie o taki efekt chodziło - mógł stać z boku i filmować gwiazdy jak prawdziwy papparazzi. W efekcie wyszedł dramatyczny obraz do dramatycznej piosenki, a Jagger wydaje się śpiewać o innej tragicznej postaci rock'n'rolla - bliksiej mu swego czasu Marianne Faithfull, do której dramatu po części się przyczynił.

 

niedziela, 30 maja 2010

douglas engelbart

Mysz komputerowa została wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1964 r. Był to drewniany przyrząd, który charakteryzował się dwoma kołami zębatymi umieszczonymi prostopadle do siebie. Pozwalało to na ruch względem jednej osi. Jednak do czasu wejścia myszki do powszechnego użytku trzeba było jeszcze zaczekać. Pionierska mysz komputerowa przeznaczona do nawigacji dla komputera personalnego była dostarczana wraz z Xerox 8010 Star Information System, dopiero w roku 1981.

first mouse

Dzisiaj kształt i forma myszek jest ograniczona tylko wyobraźnią projektantów. Tak więc mamy myszki zakładane na palec, zintegrowane z klawiaturą, myszki kryształowe, w kształcie hamburgera, waginy, myszy (!), kuliste przypominające kulę z grafiki Eschera, a nawet myszkę bambusową nawiązującą materiałem, z którego została wykonana do tej pierwszej z 1964 r.

design mouse

sobota, 29 maja 2010

W  czerwcowym wydaniu magazynu Vogue Paris ukazała się rewelacyjna sesja zdjęciowa z uznawana za jedną z najlepszych modelek na świecie, Raquel Zimmermann. Brazylijska modelka, która w rankingach modelek zawsze jest na czołowych pozycjach, już w wieku 17 lat zabłysnęła na okładce magazynu V, a swoją karierę rozpoczęła jako szesnastolatka. Wystąpiła też w pierwszej telewizyjnej reklamie Gucci reżyserowanej przez Davida Lyncha.

We francuskim Vogue, David Sims sfotografował Brazylijkę w rockowej stylizacji. Sesja pt. Girl Meets Boy ma niezwykły klimat nowojorskiego rockowego undergroundu z przełomu lat 70 i 80-tych. Ostry makijaż i męskie kreacje - krawaty, ramoneski z ćwiekami, szelki, nakrycia głowy czy białe koszule sprawiają, że Raquel przybiera androgyniczną formę przypominając czasem Davida Bowie a czasem Patti Smith. Te mistrzowskie kreacje to zasługa stylistki Emmanuelle Alt.


zimmerman

 

Girl Meets Boy

piątek, 28 maja 2010

Żywot polskich neonów wiąże się z dwoma niezwykłymi przełomami w dziejach powojennej Polski. Wszystko zaczęło się krótko po odwilży 1956 roku, kiedy to kraj po latach stalinizmu zaczął się na wielką skalę unowocześniać. W krajobrazie polskich miast wraz z pojawieniem się nowoczesnej architektury, pojawiły się też neonowe szyldy i reklamy. Często projektowane przez najlepszych grafików tworzyły z miasta żywą galerię świetnej typografii i niezwykłego wzornictwa, których znakami rozpoznawczymi były umiar, lekkość, doskonała kompozycja i charakterystyczna, miękka linia kreślona szklaną rurką wypełnioną świecącym gazem. Projektowano je raczej jako dzieła sztuki w przestrzeni publicznej, element artystycznego wystroju ulicy. Świadczą o tym choćby podjęte w latach 60. kompleksowe akcje "neonizacji" całych ulic w większych miastach. Chodziło o stworzenie pewnej atmosfery, a nie tylko reklamę. Nowy, neonowy wizerunek miast sugerował życie po zmierzchu, kiedy ich mieszkańcy cieszyli się odwilżą i gdy mogła być już wystawiana sztuka nowoczesna, jazz i kabaret satyryczny. Ten nowy nastrój w filmie "Niewinni czarodziej" uwiecznił Andrzej Wajda, filmując opowieść gdzie tłem dla historii miłosnej były ukryte jazzowe kluby i ciemne zaułki oświetlone neonowymi napisami. Neony projektowane były wtedy przez najlepszych architektów i inżynierów a projekt zatwierdzał Naczelny Plastyk Miasta, co powodowało że cały proces powstawania znaku trwał czasem nawet 2-3 lata. Złoty okres neonu trwał do drugiej połowy lat 70-tych i stanu wojennego. Zmierzch neonów zaczął się natomiast zaraz po roku 1989 - wtedy neony często traciły właścicieli i zastępowano je tanią, masową reklamą.

Znikające z pejzażu miasta neony postanowiła uwieczniać na swoich zdjęciach Ilona Karwińska, artystka która na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. Kiedy w 2005 r. w odwiedziny do Polski zabrała swoich angielskich znajomych oni zwrócili jej uwagę na niezwykłość polskich neonów. Od tego czasu Karwińska zaczęła je fotografować. Zdjęcia artystki to nie tylko dokumentacja znikającego świata dawnej reklamy – to niezwykła wyprawa w świat świetnej grafiki, która dziś powoli doczekuje się nobilitacji (podobnie jak wartościowa architektura z lat 1945-89) zyskując uznanie godne dzieł sztuki. Nasze neony to zupelnie unikalne obiekty przekraczające granice różnych dziedzin sztuki, dobrze zaprojektowane i silnie kojarzone z pejzażem polskich miast, zwłaszcza Warszawy. Szkoda, że ich artystyczną wartość potrafimy docenić, dopiero teraz, kiedy zachowało się ich tak niewiele. Ratowaniu neonów, to ratowanie małego fragmentu naszej historii.

na podstawie informacji ze strony www.polishneon.com

polish neon karwińska

fot. Ilona Karwińska

środa, 26 maja 2010

Lata 70-te to jedna z najbarwniejszych i najbardziej eklektycznych dekad XX wieku. Z jednej strony końcówka romantycznego okresu hippisowskiego z dzwonami, indiańskimi ozdobami i powrotem do natury, z drugiej początek "brudnego" i agresywnego czasu punkowego. A pomiędzy nimi cekinowy, krzykliwy i przegięty okres glam rocka i błyszcząca, poliestrowa era disco. Nie należy też zapominać o eleganckiej stronie lat 70-tych i odwołaniach tamtego okresu do szykownych lat 40-tych.

To w latach 70-tych narodziła się gwiazda Yves Saint Laurenta, który wykreował wtedy klasyczny czarny damski żakiet wieczorowy. W Ameryce w tym czasie pozycję czołowego dyktatora mody umocnił Roy Halston Frowick, który ubierał m.in. Lizę Minelli, Anjelicę Huston, Elizabeth Taylor. Jego hit to suknie o wężowej linii, na cieniutkich ramiączkach, najwspanialej prezentowane przez modelkę, późniejszą żonę Micka Jaggera - Jerry Hall. Wtedy też zasłynęła projektantka Diane von Furstenberg - ikona artystycznej sceny Nowego Jorku tamtych lat, która przebojem weszła na rynek jedną przełomową sukienką, na której zbudowała markę wartą miliony dolarów. Legendarna sukienka Furstenberg, na której punkcie oszalały kobiety lat 70-tych to dżersejowa kopertówka powstała z połączenia dwóch poprzednich projektów Diane: topu, który krojem przypominał kimono i spódniczki. Sukienkę, która szybko stała się bestsellerem, kupowały zwykłe dziewczyny z Manhattanu, saudyjskie księżniczki i gwiazdy filmowe. Stała się ona na tyle ikoniczna, że w 1976 r. tygodnik „Newsweek” umieścił ją na okładce...

Ta dekada to też czas, kiedy do powszechnej mody weszły satynowe bokserki i inspirowane modą hinduską szarawary noszone z butami na wysokim obcasie, a także obcisłe jednoczęściowe trykoty nakładane do hollywoodzkich kapelusików z woalką (moda disco) a także skórzane spodnie noszone z koronkową bluzką ze stójką lub żabotem (glam+ punk). Jednak przeglądając zdjęcia z tamtych lat, najbardziej rzucają się w oczy spodnie dzwony, bluzki z motywami kwiatowymi i duże torebki czyli pokłosie hippisowskiej rewolucji. Zwiewne materiały, długie, kwiatowe sukienki i buty na koturnach oraz brązowo-beżowa kolorystyka z zamszowymi dodatkami to nieodłączny obrazek, który staje nam przed oczami, kiedy myślimy o tych dziwnych czasach.

Lata 70-te dość stanowczo wypierają dziś z mody jeszcze do niedawna tak mocno ekspansywny powrót do lat 80-tych. W magazynach i na wybiegach na całym świecie widać coraz mocniejsze symptomy tego zjawiska.

Na okładce czerwcowego wydania V Magazine wizerunek zmieniła nawet Scarlett Johansson. Aktorka w "truskawkowej" bluzce Yves Saint Laurenta, na sesji zdjęciowej autorstwa Inez van Lamsweerde i Vinoodh Matadin, prezentuje romantyczny i delikatny wygląd aniołka Charliego.

Majowy numer włoskiej edycji Vogue zawiera sesję zdjęciową z Jennifer Lopez. Charakterystyczny, jakby pokryty patyną lat obraz taśmy filmowej ze zdjęć włoskiego fotografa Michelangelo di Battisty przywołuje na myśl włoskie filmy sprzed 40-tu lat. Jennifer występująca w najlepszych kreacjach od Gucciego, Yves Saint Laurent, Dolce&Gabbana, Givenchy, Jean Paula Gaultier oraz Lanvin prezentuje burzę włosów, mocny graficzny makijaż i błyszczące kreacje, czyli styl lat 70-tych w wydaniu glomour.

lopez vogue italy may 2010

poniedziałek, 24 maja 2010

Wydawnictwu "Dwie Siostry", specjalizującemu się głównie w publikowaniu ksążek dla dzieci, za swoją działalność należą sie hymny pochwalne, chóry anielskie i wyniesienie pod niebiosa. "Dwie Siostry" to chyba jedyne wydawnictwo na naszym trudnym rynku księgarskim (gdzie książki są drogie a czytelnicy nieskorzy do ich kupowania), które odważyło się zaryzykować i wprowadzić do obiegu książki, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Wydawnictwo współpracuje ze znakomitywmi artystami. Niezwykle utalentowani ilustratorzy i autorzy charakteryzujący się niekonwencjonalnym bo mądrym i dojrzałym, podejściem do tematów dziecięcych, sprawiają że prawie każda książka spod szyldu "Dwóch Sióstr" to wydawnicza perełka. Drugą kwestią, za którą należałoby "Dwóm Siostrom" przyznać medal to fakt, że jako pierwsze na poskim rynku zaczęło w ubiegłym roku wznawiać książki, które swego czasu kupowały dzieciom dzisiejsze babcie i prababcie.

dwie siostry books

Moją uwagę na tą oficynę wydawniczą zwróciły dwie książeczki: o designie (a jakże) i architekturze.

„D.O.M.E.K.” to pierwsza książka dla dzieci o współczesnej architekturze. Z tej pomysłowej i zabawnej publikacji dzieci mogą dowiedzieć się, jak bardzo różne są ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Autorzy Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, czyli właściciele studia designerskiego HIPOPOTAM STUDIO narysowali i opisali 35 wybudowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat domów, zwracając uwagę i na kraj, w którym dom powstał, i postać architekta, który go zaprojektował. Jako temat wybrano dom mieszkalny, bo to typ architektury, który dzieci znają i rozumieją, w odróżnieniu od chociażby budynków użyteczności publicznej. Książka ta okazała się wielkim sukcesem: zdobyła tytuł Książki Roku IBBY 2008 w kategorii graficznej, została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY (czyli listę najciekawszych i najbardziej wartościowych książek dziecięcych z całego świata), wzbudziła zainteresowanie wielu wydawców zagranicznych (została sprzedana do Włoch i Niemiec, gdzie również zdobywa nagrody).

domek book

 

„D.E.S.I.G.N.” to kontynuacja przebojowego „D.O.M.K.U.” Jest to nowatorska książka dla dzieci o najbardziej wszechobecnej i najbardziej niedocenianej ze sztuk: designie. Ta publikacja to przegląd 69 najciekawszych projektów wzornictwa przemysłowego z ostatnich 150 lat - od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane. Większość z nich to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów – od Le Corbusiera po Philippe'a Starcka. Poprzez dowcipne opisy, barwne anegdoty i atrakcyjne ilustracje D.E.S.I.G.N. bawi i uwrażliwia na estetykę i formę otaczających nas przedmiotów. Autorką tekstu jest Ewa Solarz, specjalistka od designu i wystroju wnętrz. Autorami projektu graficznego i ilustracji są Ola i Daniel Mizielińscy, autorzy D.O.M.K.U.

design book

czwartek, 20 maja 2010

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego festiwalu w Cannes, Karl Lagerfeld zaprezentował w Saint Tropez swoją najnowszą kolekcję kurortową (fr. collection croisière) - Chanel Cruise 2011. Prezentacja odbyła się w nietypwy sposób, bo na ulicy w Saint Tropez, pod gołym niebem. Goście zasiadali przy stolikach, pod dachem stworzonej na tę okazję Senequier Patisserie. Cały pokaz odbył się w rytmie utworów legendy rocka - The Rolling Stones, a poprzedziła go projekcja krótkiego filmu o jednej szalonej nocy w Saint Tropez, pt. "Remember now". Na końcu pokazu ochroniarz projektanta. Sebastien Jondeau wjechał na motocyklu z Georgią May Jagger, latoroślą Micka Jaggera, wystylizowaną na Brigitte Bardot. Piosenkarz odegrał istotną rolę w całej kolekcji jako inspiracja, a sam pojawił się w filmie - wcieliła się w niego modelka Freji Behy Erichsen (Abbey Lee Kershaw wystąpiła jako Jane Birkin, a Magdalena Frąckowiak jako Bardot). Sam Lagerfeld również pojawił się na wybiegu w połyskującej fioletowej marynarce oraz koszuli nawiązującej do stylu Jaggera.

Ten nietypowy pokaz jest wart uwagi z dwóch powodów. Na pokazie wystąpiła obecnie chyba najbardziej znana modelka plus-size Crystal Renn, co było sporym zaskoczenem dla wszystkich  - Lagerfeld jeszcze kilka lat temu deklarował, że nikt nie chce oglądać krągłych kształtów i byl ich zdecydowanym przeciwnikiem. Renn pojawiła się na wybiegu obok czołowych "wieszakowych" modelek m. in. Anji Rubik, Magdaleny Frąckowiak, Moniki Jagaciak, Natashy Poly i Abbey Lee Kershaw. Z tego względu o tym występie mówi się już jako o przełomie w świecie mody

Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to oczywiscie moda. Lagerfeld promuje nowy trend, który bardzo bezpośrednio nawiązuje do lat 70-tych poprzedniego wieku. Kolekcja Lagerfelda jest eklektyczna, wzorzysta i fantazyjna a ubrania cechuje lekkość i wygoda. Dominują w niej długie sukienki, dzwony, chanelowskie żakiety i ubrania wykonane zostały głównie z przejrzystej organzy, jedwabiu, dzianiny, zamszu, pastelowych tweedów czy przetartego jeansu. Kreacje ozdobione zostały iście po hippisowsku, dominują wstążki, frędzle, falbany, cekiny, koraliki i charakterystyczne paski. Kolekcja spotkała się z ogromnym uznaniem branży i zaskoczyła nagłym odwrotem od stylu lat 80-tych, który wydawal sie ciągle bardzo silny.

chanel cruise

channel cruise

wtorek, 18 maja 2010

Wszyscy wiemy, że przemysł komputerowy rozwija się w szybkim tempie. A czy wiedzieliście, że nierozerwalnie związana z nim produkcja kursorów, wiąże się z niepokojącym zjawiskiem ich masowego wylesiania w zastraszającym tempie? Na szczęście na ten problem zwrócił nam uwagę Nathan Pyle - ilustrator, o oryginalnym poczuciu humoru.

 

 

nathan pyle

poniedziałek, 17 maja 2010

Tegoroczny maj to miesiąc, w ktorym pod hasłem "Domoteka Design Days" warszawska Domoteka organizuje targi szeroko pojętej sztuki.

Targi te mają imponujacy program. Podczas ich trwania można zapoznać się z twórczością młodych projektantów mody i akcesoriów, uznanych malarzy i fotografików oraz artystów i designerów. W ramach imprezy zorganizowano weekendy tematyczne: ze sztuką (8-9 V 2010), z modą (15-16 V 2010), z dodatkami (21-22 V 2010) i z wnętrzami (29-30 V 2010).

domoteka sztuka domoteka moda

 

domoteka moda domoteka wnetrza

 

Do tej pory odbyły się dwie imprezy.

Weekend ze sztuką - gdzie oprócz spotkania z gościem specjalnym - Joanną Sarapatą, można było zapoznac się z twórczoscią młodych-zdolnych polskich artystów: malarzy, fotografików, rzeźbiarzy.

Poniżej próbka zaprezentownych tam prac autorstwa (w kolejności) Katarzyny Lendzion, Katarzyny Sołtys, Michała Wareckiego, Karoliny Wodzinowskiej, Leszka Michalskiego, Marka Sułka.

domoteka sztuka

Weekend z modą, na którym gościem specjalnym był projektant mody, zdobywca wielu prestiżowych nagród - Łukasz Jemioł.

Poniżej galeria kreacji z pogranicza haute couture i prêt-à-porter młodych projektantów, których można było spotkać w czasie ostatniego weekendu w Domotece: Maldoror, Peggy Pawlowski, Agnieszka Paul-Smolińska, Selektornia (Edyta Jermacz i Magda Hasiak), Zemelka i Pirowska, Sylwester Krupiński, Michał Szulc, Paulina Plizga.

domoteka moda

 
1 , 2